Yeni ‘’Wellness Hikayenizi’’ Yazmak Ne Demektir!

Wellness’ı bir yaşam tarzı olarak benimsemenin hayat kalitemizi arttırmaya büyük katkısı bulunmaktadır. Yeni bir wellness hikayesi yazmak, psikolojik araştırmalar, koruyucu hekimlik bilgileri, kuantum fiziği, nörobilim ve stratejik koçluk gibi alanlardan beslenerek bir Wellness anlayışı ortaya koymak demektir… Amaç, belli vitaminleri, besin desteklerini, belli bir miktar kalori içeren diyetleri, nasıl egzersiz yapılacağını anlatmak ya da öğütlemek değildir.

Wellness uygulamalarını yaşam tarzı haline getirmenin zihinsel boyutuna değinirken aslında büyümenin, değişimin ve başarının temel ilkelerininden bahsedilmektedir.

Başkalarının hikayeleri ya da geçmiş tecrübelerden oluşan ve başkaları için işlemiş sonuçları paylaşmak insanları harekete geçirmek için yetersiz kalıyor. Kişiler kendi eylem planlarını kendileri oluşturduklarında hayatına katma eğilimleri daha fazla oluyor. Hatta daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak için başkalarına para bile ödeseler bu değişmiyor. Pfizer CEOsu Jeff Kindler’ın bir açıklaması bunu kanıtlıyor. Hastaların reçete edilen ilaçları alma oranı %50; aldıkları ilaç tedavisini tam kullanma oranı yine %50 imiş. Yani ilaç alanların da yarısı tedaviyi tamamlamıyorlar.

İnsanların Wellness konusundaki eğilimi şuna benziyor; arabalarının servis ışığı yandığında onu bakıma götürmek yerine ışığı söndürecek düğmeye basmak…Bunun diğer bir ifade yolu GÖRMEZDEN GELME. Aslında bizler birşeyi birkez öğrendiğimizde onu bir daha bilmiyor olamayız. Birşeyi reddettiğinizde aslında onu daha çok hayatınıza çektiğinizi unutmayın. Örneğin bedeninizin verdiği bir sinyali görmezden gelirseniz bedeniniz anlaşılmak ve kendisine kulak vermenizi sağlamak için daha farklı ve güçlü bir yol bulacaktır.

Yeni bir Wellness anlayışından söz ediyoruz. Bu, belki de terkedilmesi gereken bir dizi davranış ve düşünceyi içeriyor olabilir. Eskiyi terketmek ancak yeniyi belirlemekle mümkündür. Eski hikayemizin yerine yeni bir Wellness hikayesi yazmak için şu yol haritası önerilir.

7 adımda yol haritası oluşturmak:

 1. Bugüne kadar oluşturduğumuz hikayemizi tanımak
 2. Mevcut hikayemize sahip çıkmak. Onu nasıl oluşturduğumuzu farketmek.
 3. Satır aralarını keşfetmek.
 4. Neyi değiştireceğimize karar vermek.
 5. Değişiklikleri planlamak.
 6. Yeni tecrübelerin yazarı olmak.
 7. Yeni hikayemizi yazdığımız yeni kimliğimizi programlamak.

Wellness’ı benimseyen yaşam tarzı belli bir sorumluluk getirmekle birlikte size büyük bir ayrıcalık da vadeder.

Wellness 65 ile 80 yaşlar arası için planlanacak birşey değildir.

Wellness beden, ruh ve zihni kapsayan bir bütünsel yaklaşımı içerir.

Wellness bir durumu ifade etmez. Bir sürekliliktir. Günlük yaşantınız içinde anlık seçimlerinizin oluşturduğu bir hikayedir. Sık sık yeniden değerlendirmeyi gerektirir. Statik değil dinamiktir.

Eğer size ömür boyu sadece tek bir araba kullanacağınız söylense arabanızla olan ilişkiniz nasıl etkilenirdi. Onu daha sık bakıma götürür, ona gözünüz gibi bakmaz mıydınız? Bedeniniz ömür boyu sahip olacağınız tek araç. Yerine konulamaz olduğunu hatırlayın.

Bugünkü sağlıklı yaşam bilgilerimiz bütün zamanların en üst noktasında. Artık bedenimizle ilgili hücresel ya da moleküler düzeyde bilgiye sahibiz. Bu konudaki gelişimin zaman alması sağlık halinin, hastalık halinden çok daha kompleks olmasındandır. Bununla birlikte insanları wellness’ı bir yaşam tarzı olarak seçmeye sevkeden 5 yol olduğu biliniyor. Hali hazırda, reklam yazarlarının, pazarlama uzmanlarının ve medyacıların kullandıkları bu yollar şöyle;

 1. Korku,
 2. Ayrıcalıklı olmak,
 3. Suçluluk duygusu,
 4. Arzu ve hırslar,
 5. Onay ihtiyacı…

Henry Lodge ‘’Younger next year’’ adlı kitabında der ki: Düzenli egzersiz, bedeniniz ve zihniniz için Wellness mesaj kodu içerir.Wellness hikayemiz bedenimize iki olasılıktan birini yazdırır: Çöküş ya da büyüme. % 70 oranda yaşlanmak, yaşlanmak değil çökmektir.

20 yıl boyunca haftada 6 gün egzersiz yapmamanın karşılığının, günde 2 paket sigara içmekle aynı olduğu tespit edilmiş.

3000 kişi üzerinde yapılan bir başka çalışma insanların erteledikleri eylemlerin başında; 1.egzersiz yapmak , 2.diyete başlamak

Sağlıklı bedeninizi gözünüzde canlandırın

 • Bunun sizin bedenizin ve yalnızca sizin bedeniniz olduğunu farkedin.
 • Kendinizin en iyi halini zihninizde canlandırın. Bu delikanlılık çağınızdan bir dönem olmasın!
 • İdeal kilonuzu yazın.
 • İdeal kiloya ulaşma, sağlıklı beslenme ve egzersiz planınızı yazın.
 • Olumlu düşüncelerinizi yazın.

Düşünme biçiminiz nasıl?

 • Stresin etkileri
  • Medikal problemlerin %85’i stresten kaynaklanır. (Cooper Wellness Program)
  • %70-%80 hekim ziyareti stres sebeplidir. (ABD Halk Sağlığı araştırma raporu)
  • Yöneticilerin %52 si strese bağlı hastalıklardan yaşamını yitiriyor. (Cooper Wellness Program)
  • İş yaşamından kaynaklanan hastalıkların arkasında yatan sebeplerde stres 1 numarada. (Gee yayınları incelemeleri)
  • Stres 10 şirketten 9’unda iş verimini aşağıya çekiyor. (Industrial Society incelemeleri)
 • Düşünce kalıplarınız
  • Yeni bir davranış kalıbı oturtmak için belli bir süreç gereklidir. Bu süreçten geçebilen birey bunun ödülü ile karşılaştığında kendiliğinden, yeni bir davranış kalıbını daha diğerine eklemek isteyebilir. Bu, sonunda bireyin yeni bir zihin yapısı oluşturmasına sebep olur.