İradeyi Güçlü Tutmanın Yolları

KARAR ALDINIZ AMA KALICILIĞI NASIL SAĞLAYACAKSINIZ?

İRADENİZİ GÜÇLÜ TUTMAK İÇİN;

BUNLARI YAPIN:

Planlamayı sakin bir anınızda yapın: Bugünden başlayıp bir yıl ileriye doğru giden planlamalar yapmayı bırakın. Beş yıl sonrası için net olmayan hedeflerinizden başlayıp, orta vadede daha belirli hedeflere, oradan da aylık ve günlük net ve detaylı hedeflere doğru geri gelin.

Kendinize iyi bakın: Doğru beslenin, egzersiz yapın, rahatlamaya zaman ayırın, uykuya önem verin. Tükenmişlik hissi sizi yolda bırakır.

Teknolojiyi kullanma tarzınızı sorgulayın:Teknoloji (sosyal medya vs.) size geçici bir enerji hissi verir. Ama bu sizi, uzun vadeli hedeflerinizden uzaklaştırabilir. Bu imkanı, araştırma yapmak ya da iletişim ağı yaratmak vb.için olumlu anlamda ve limitli kullanın.

Gelecek görüntüsü yaratın: Geleceği gözünüzde canlandırdığınızda, beyin şu ana ait seçimleri yaparken daha somut ve sağlıklı karar alabiliyor. Gelecekte kazanılacak bir mutluluk için şimdi alınacak hazzı ertelemek mümkün hale gelebiliyor.

BUNLARI YAPMAYIN:

Diyet: Beyin irade gücü için glukoza ihtiyaç duyar. Ayrıca beynin iradeyi, öz disiplini yöneten, size ne yapacağınızı söyleyen bölümü sınırlı kapasitededir. Aynı anda çok fazla yük kaldıramayacaktır.

Kendine karşı acımasız olmak: Nörobilimciler kötü hislerin, suçluluk duygusunun ya da kendini eleştirmenin yoksunluk hissine yol açabildiğini saptamışlar. İyi hissetmenin ise daha çabuk eyleme dönüştüğü ve bizi uzun dönemli hedeflerimize taşıma gücü verdiği belirlenmiş.

Nefret ettiğiniz şeyleri gözardı etmek: Beyninizi dökümantasyondan ve bürokratik işlerden kaçınmak için kullanırsanız onu boş yere meşgul ediyorsunuz demektir. Uzmanlar ertelemenin iradenin en büyük düşmanı olduğunu belirtiyorlar. Bir hedefe giderken aksiyonu ertelemek yerine küçük adımlarla ilerlemek gerekiyor.