Egzersize Başlamak Veya Sürdürmek Çok mu Zor Geliyor?

BİR DAVRANIŞI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEK İÇİN NE KADAR ZAMAN GEREKİYOR?

Egzersiz yapmak veya daha fazla su içmek gibi sağlıklı yaşam davranışlarının alışkanlığa dönüşmesi için 18 ila 254 gün gerekiyor. Bu, davranışa ya da  kişiye göre değişiyor ve ortalama 66 gün alıyor. Genel kanının aksine, bir davranışın otomatikleşmesi çoğunlukla 21 günden daha uzun bir süreç gerektiriyor.

Örneğin, hergün sabah kahvesinden sonra 50 tane mekik yapmak veya akşam yemeğinden önce 15 dakikalık koşu yapmak gibi bir davranış, yaptıkça hergün biraz daha otomatikleşiyor ve belli bir süre sonra artık sabah yüzünüzü yıkamak gibi düşünmeden yapılır hale geliyor.

BİR DAVRANIŞIN ALIŞKANLIK HALİNE GELMESİ İÇİN HERGÜN YAPMAK GEREKİR Mİ ?

Hayır. Örneğin birgün vakit bulamadığınız için koşamadıysanız bu sizin tamamen yoldan çıkmanıza sebep olmuyor. Buradaki önemli olan şey, zaten alışkanlığınız olan bir davranışla yeni edinmek istediğiniz davranışı birbirine bağlamak. O zaman başarı şansınız daha yüksek çünkü o alışkanlık diğeri için tetikleyici oluyor. Örneğin dişlerinizi fırçaladıktan sonra vitamin haplarınızı yutmak…

BAZI SAĞLIK ALIŞKANLIKLARINI EDİNMEK DİĞERLERİNDEN DAHA MI ZOR?

Evet. Davranışın ne kadar karmaşık olduğu, ne kadar yapmaya değer olduğuna inanılması ve ne hızda sonuç vereceği alışkanlığın yerleşme süresini değiştirebiliyor. Örneğin öğle yemeğinde bir şişe su içmek kolayca yerleşirken, akşam yemeği öncesi koşmak daha uzun zaman alabiliyor. Ancak özellikle belli davranışlara, alışkanlığa dönüşünceye kadar bağlı kalınması öneriliyor.


EGZERSİZ YAPMAKLA İLGİLİ BAZI PRATİK BİLGİLER

  • 1 Kilogram kas günde yaklaşık 12 kalori yakarken, 1 kilogram yağ sadece 4 kalori yakar.
  • Egzersize az bile olsa hiç yoktan iyidir diye yaklaşın. Sadece günde 15 dakika ayırabiliyorsanız 15 dakikalık bir aktivite yapın.
  • Egzersiz yaparken temponuzu daima birkaç kelime edebilecek düzeyde tutmalısınız.
  • Sıklıkla egzersiz yapanların özgüven duygusu pasif yaşayanlara göre  çok daha yüksektir. Bir araştırmaya göre; spor yapmayan kadınlar vücut ölçülerini olduğundan %25 daha fazla zannediyorlarmış.
  • Başarılı bir fitnes programı için altın kural kademeli olarak ilerlemektir. Çabuk sonuç almak için hızlı başlarsanız, hemen tükenir ve sakatlanma riski yaratabilirsiniz.
  • Kendinizi vereceğiniz 15 dakikalık -merdiven çıkmak dahil- etkin bir aktivite, 45 dakikalık görev icabı yapılan bir yüyüyüşten çok daha etkilidir.
  • Haftada 150 dakika orta kuvvette bir aktivite gerçekleştiren meme kanserine yakalanmış kadınların, hastalığın tekrarı ihtimalini %40 oranında azalttıkları bilinmektedir.